A jól képzett lovakra van kereslet, de támogatások nélkül nehéz helyzetbe kerülnének a tenyésztők. A minőségi, kiemelkedő származással rendelkező egyedekre a jövőben nagyobb figyelmet kell fordítani a tenyésztésben, ezzel fejleszthető a hazai állomány.
Májusban a küldöttgyűlés újra megválasztotta Pap István Tibort a Szövetség elnökének. Fontosnak tartjuk az informatikai fejlesztéseinket, ebben látjuk a stabilitásunk megteremtésének lehetőségét. Ezen dolgoztunk az év nagy részében. Most fejeztük be és hamarosan el is indítjuk a weboldalunk (mlosz.hu) továbbfejlesztett változatát, ahol a hiteles tenyésztési adatokat felhasználva, a lótenyésztők és lótartók megbízható módon tudják eladó lovaikat meghirdetni, fedezőméneiket reklámozni, de határozott lépéseket tettünk az elektronikus tenyésztési adatközlés elterjesztésére is – hívta fel a figyelmet Bélley Márta, a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének főtitkára.
KORREKT ÉV LETT AZ IDEI
2024-ben, habár inkább aszályos évet zártunk, mégis a lótenyésztés szempontjából a csapadék eloszlása miatt a tömegtakarmányok hozama és ára kedvezően alakult az előző évhez képest. A gazdasági környezet a lóértékesítés terén nem kedvez, de a jó minőségű, jól képzett lovakat kedvező áron lehet értékesíteni a piacon. A korábbi félelmekkel ellentétben, a támogatási rendszer az eddigi feltételekhez hasonló módon és mértékben segíti az ágazatot, amely jó hír és megnyugtató főleg az őshonos fajtákat tenyésztők és a tenyésztőszervezetek számára. A gidrán fajtával idén is kiemelkedő sikereket értünk el távlovaglásban, lovastusában és díjugratásban – mondta el lapunknak Pap István Tibor, az MLOSZ és a Gidrán Lótenyésztők Magyarországi Egyesületének elnöke.
KÉPZETT LOVAKRA VAN SZÜKSÉG
A kiképzett hátaslóra van csak kereslet, amelyek alacsony számának oka, hogy ha a tenyésztő nem maga képezi ki a lovat, akkor a képzés költsége idegen lovassal ritkán térül meg. A német nyelvterületen is tapasztalható recesszió miatt az érdeklődés jelentősen csökkent. A magyar vevőkör tehetősebb része inkább a külhoni lovakat keresi, még akkor is, ha ezt a verseny színvonala nem indokolja.
JUBILEUMOK
Magyarországon 165 évvel ezelőtt alakult meg az első hidegvérű ménes. A magyar hidegvérű fajtát 70 évvel ezelőtt, 1954-ben ismerték el önálló fajtának és lett napjainkra nemzeti kincsünk, védett történelmi lófajtánk. A Magyar Hidegvérű Lótenyésztő Országos Egyesület 35 évvel ezelőtt, 1989-ben alakult meg – osztotta meg lapunkkal Kassanin Milán, az egyesület ügyvezető elnöke.
A teljes évértékelő a 2024. évi decemberi lapszámban olvasható